Program

Monday, June 24, 2024

Time Event (+)
09:00 - 09:30 Registration and Welcome - The reception desk will be located on the ground floor of the LaBRI building (A30) near Amphitheatre 050 and Room 076.  
09:30 - 10:30 Craig S. Kaplan (Amphi (050)) - Detecting isohedral polyforms with a SAT solver  
10:30 - 11:00 Coffee break (076)  
11:00 - 11:30 Carole Porrier (Amphi (050)) - HBS Tilings extended: State of the art and novel observations  
11:30 - 12:00 Counting Colored Tilings on Grids and Graphs (Amphi (050)) - Jose L. Ramirez, Diego Villamizar  
12:00 - 12:30 Square-Triangle Tilings: Lift & Flip to Sample? (Amphi (050)) - Thomas Fernique, Olga Sizova  
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Crous du Haut-Carré)  
14:30 - 15:00 Alexandre Blondin Massé (Amphi (050)) - On the Confluence of Directed Graph Reductions Preserving Feedback Vertex Set Minimality
(with Moussa Abdenbi, Alain Goupil, Odile Marcotte)
 
15:00 - 15:30 Combinatorics on social configurations (Amphi (050)) - Dylan Laplace Mermoud, Pierre Popoli  
15:30 - 16:00 Coffee break (076)  
16:00 - 16:30 Eli Bagno (Amphi (050)) - Interval Posets and Polygon Dissections  
16:30 - 17:00 Pierre-Adrien Tahay (Amphi (050)) - Construction of Minkowski sum by cellular automata  

Tuesday, June 25, 2024

Time Event (+)
09:00 - 10:00 Michele D'Adderio (Amphi (050)) - TBA  
10:00 - 10:30 Antoine Abram (Amphi (050)) - Power quotients of plactic-like monoids
(with Florent Hivert, James Mitchell, Maria Tsalakou, Jean-Christophe Novelli)
 
10:30 - 11:00 Coffee break (076)  
11:00 - 11:30 Elisa Sasso (Amphi (050)) - Diagram calculus for affine Temperley–Lieb algebra of type D
(with Riccardo Biagioli, Giuliana Fatabbi)
 
11:30 - 12:00 Jiayuan Wang (Amphi (050)) - LLT polynomials and Hecke algebra traces  
12:00 - 12:30 Type-𝐵 analogue of Bell numbers using Rota’s Umbral calculus approach (Amphi (050)) - Eli Bagno, David Garber  
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Crous du Haut-Carré)  
14:30 - 15:00 Andrea Sportiello (Amphi (050)) - Natural measures on polyominoes induced by the Abelian Sandpile Model  
15:00 - 15:30 Louis Marin (Amphi (050)) - Counting polyominoes in a b × h rectangle  
15:30 - 16:00 Coffee break (076)  
16:00 - 16:30 Restricted permutations enumerated by inversions (Amphi (050)) - Franklín Atli Fannar, Anders Claesson, Henning Úlfarsson, Jay Pantone, Christian Bean  
16:30 - 17:00 Bijective Enumeration and Sign-Imbalance for Permutation Depth and Excedances (Amphi (050)) - Sen-Peng Eu, Tung-Shan Fu, Yuan-Hsun Lo  
17:00 - 17:30 Pop stacks with a bypass (Amphi (050)) - Lapo Cioni, Luca Ferrari, Rebecca Smith  

Wednesday, June 26, 2024

Time Event (+)
09:00 - 10:00 Cyril Nicaud (Amphi (050)) - TBA  
10:00 - 10:30 Uniform Sampling and Visualization of 3D Reluctant Walks (Amphi (050)) - Benjamin Buckley, Marni Mishna  
10:30 - 11:00 Coffee break (076)  
11:00 - 11:30 Random Generation of Git Graphs (Amphi (050)) - Julien Courtiel, Martin Pépin  
11:30 - 12:00 Optimal Generation of Strictly Increasing Binary Trees and Beyond (Amphi (050)) - Olivier Bodini, Francis Durand, Philippe Marchal  
12:00 - 12:30 Vamvakari Malvina (Amphi (050)) - Local Limit Theorems for q-Multinomial and Multiple Heine Distributions  
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Crous du Haut-Carré)  
17:00 - 19:00 « Cité du Vin » (Bordeaux Wine City) - Esplanade de Pontac, 134 Quai de Bacalan, 33300 Bordeaux. This place is directly accessible from Talence using Tram line B, stop « La Cité du Vin ».  
20:00 - 22:00 Restaurant « Le Café du Port » - 1-2 Quai Deschamps, 33100 Bordeaux. It is a 5 minutes walk from Tram line A stop « Stalingrad ».  

Thursday, June 27, 2024

Time Event (+)
09:00 - 10:00 Nathalie Aubrun (Amphi (050)) - TBA  
10:00 - 10:30 Self-descriptive sequences directed by two periodic sequences (Amphi (050)) - Damien Jamet, Irène Marcovici, Shigeki Akiyama, Mai-Linh Trân Công  
10:30 - 11:00 Coffee break (076)  
11:00 - 11:30 Yan Lanciault (Amphi (050)) - A symmetry property on Chirstoffel words  
11:30 - 12:00 Perfectly clustering words and iterated palindromes on a ternary alphabet (Amphi (050)) - Mélodie Lapointe, Nathan Plourde-Hébert  
12:00 - 12:30 Raphaël Henry (Amphi (050)) - Suites morphiques : complexité et décidabilité  
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Crous du Haut-Carré)  
14:30 - 15:00 On the orthogonality of generalized pattern sequences (Amphi (050)) - Shuo Li  
15:00 - 15:30 Jean-Christophe Aval (Amphi (050)) - About the determinant of complete non-ambiguous trees  
15:30 - 16:00 Coffee break (076)  
16:00 - 16:30 A bijection between stacked directed polyominoes and Motzkin paths with alternative catastrophes (Amphi (050)) - Florian Schager, Michael Wallner  
16:30 - 17:00 Greedy Gray codes for some restricted classes of binary words (Amphi (050)) - Nathanaël Hassler, Vincent Vajnovszki, Dennis Wong  

Friday, June 28, 2024

Time Event (+)
09:00 - 10:00 Anna Ben-Hamou (Amphi (050)) - TBA  
10:00 - 10:30 Dyck paths enumerated by the Q-bonacci numbers (Amphi (050)) - Antonio Bernini, Elena Barcucci, Stefano Bilotta, Renzo Pinzani  
10:30 - 11:00 Coffee break (076)  
11:00 - 11:30 Bijections between variants of Dyck paths and integer compositions (Amphi (050)) - Manosij Ghosh Dastidar, Michael Wallner  
11:30 - 12:00 Axel Bacher (Amphi (050)) - Progressive and rushed Dyck paths  
12:00 - 12:30 Skew Dyck paths with air pockets (Amphi (050)) - Rémi Maréchal, Jean-Luc Baril, Helmut Prodinger  
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Crous du Haut-Carré)  
Online user: 2 Privacy
Loading...